Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Csíki Hírlap
Anul şi data apariţiei: 7/31/2009
Tematica: conflicte interetnice
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Mihály László
Titlul articolului: Tüntetés értük, de nélkülük
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.honline.ro/?action=hon&phase=2369


Egyetlen helyi roma sem vett részt csütörtökön Csíkszeredában azon a tüntetésen, amelyet a bukaresti székhelyű Romani Criss roma civil szervezet és annak több társegyesülete tartott. Pedig – a szervezők szerint – éppen értük és a köztük, valamint két alcsíki település magyar lakossága között nemrég kirobbant konfliktus miatt vonultak utcára.

 

cigany_tuntetes_ml.jpg


„Nem as erósaknak” – állt azoknak a tábláknak az egyikén, amelyeket végighordozott Csíkszeredában az a mintegy hetven roma fiatal, aki a Csíkszentkirályon és Csíkszentmártonban nemrég kirobbant konfliktus miatt szervezett tüntetést. „Menjetek dolgozni” – jött mintegy válaszként a felirat az egyik csíkszentmártoni férfi kezében tartott tábláról. „Minek jöttetek ide? Tanítottátok volna meg eddig jó néhány társatokat, hogy ne lopjanak” – kiabált a tüntetők irányába egy másik csíkszentmártoni férfi, miután kivette szájából a sípot. Az alcsíki településről ugyanis mintegy tucatnyian gyűltek össze, hogy sípolással fejezzék ki nemtetszésüket a felvonulók ellen.
Erőltetett mosoly
„Mi csak az emberi jogok betartását és az interetnikus konfliktusok megszüntetését követeljük” – magyarázta lapunknak Cezara David, a megmozdulást szervező Romani Criss bukaresti szervezet egyik vezető tagja. Szerinte ugyanis elfogadhatatlan, hogy az alcsíki romák féljenek a helyi lakosságtól, emiatt pedig az erdőben keressenek maguknak menedéket. Nevetségesnek tartotta ugyanakkor azt a megállapodást is, amelyet Csíkszentkirályon kötöttek a magyar és roma nemzetiségű lakosság képviselői, és amely olyan feltételeket szab a cigányoknak, amelyeket David szerint képtelenség teljesíteni. „Mi az, hogy az építési engedély beszerzése az egyik feltétele ottmaradásuknak? Ilyen rövid idő alatt sehol sem lehet ilyet beszerezni Romániában” – háborgott a Romani Criss tagja. A szervezet egyébként múlt héten az RMDSZ bukaresti székháza előtt tartott tüntetést ugyanezekkel az érvekkel.

„Van egy középső ujjam számotokra, csak most nem mutatom” – szólt vissza ingerülten egy târgu jiu-i férfi a járókelőknek, amikor azok magyarul küldték őket haza. Pedig a tüntetés elején éppen a békés párbeszéd és tolerancia jegyében osztogattak mindenkinek egy-egy szál margarétát és uniós zászlót az ország több városából – Konstancáról, Brassóból, Craiováról, Bukarestből – érkező romaszervezet-tagok. Aztán a csíkszeredai polgármesteri hivatal elé mentek, majd a Testvériség sugárúton és Petőfi utcán való felvonulásuk után a prefektúra és a megyei tanács épülete előtt tüntettek némán. „Hol hagytátok a koldus gyerekeiteket?” – szólt oda nekik magyarul egy helyi nő, a felvonulók pedig – anélkül, hogy értették volna a kérdést – csak hajtogatták románul: köszönjük, köszönjük. Aztán a Majláth Gusztáv Károly téren hirtelen összefutottak a rendet biztosító csendőrök, és hat, maszkkal eltakart arcú fiatalt vezettek el: ellentüntetést szerveztek. Később kiderült, a fiatalok a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) aktivistái, rájuk 2000 és 4000 lej közötti büntetést szabtak ki a rendfenntartó szervek.
Etnikai konfliktus helyett szegénység
„Engem személy szerint nem lep meg, de nem is örülök a hasonló magatartásnak. Várható volt, hogy a konfliktus kirobbanásához vezető társadalmi jelenségek nyomán ilyen megnyilvánulások lesznek. Ezek a fiatalok viszont nincsenek tudatában annak, hogy a tüntetők malmára hajtották a vizet, akik éppen azt akarták elérni, hogy intoleránsaknak minősítsenek minket” – reagált a HVIM-tagok megmozdulására Antal Attila csíkszeredai alpolgármester.

Egy Olaszországból Craiovára érkezett, roma ügyekkel foglalkozó önkéntes fiatalember szerint egyébként nem meglepő, hogy voltak ellentüntetők is. Azt viszont furcsállja, hogy a két alcsíki település magyar lakossága önbíráskodásba kezdett. Felvetésünkre, miszerint Olaszországban is számos példa volt hasonló cselekedetekre az utóbbi időben, éppen a néhány román állampolgár által elkövetett bűncselekmények okán kialakult románellenesség miatt, Marco azzal védekezett, hogy országa nem jó példa erre, mert ott a sokáig tartó fasiszta uralom még ma is érezteti utóhatását. Az olasz fiú egyébként ugyanazt hajtogatta, mint a tüntetést szervezők, például hogy nem szabad etnikai konfliktusoknak lennie.

„Nem beszélhetünk etnikai konfliktusokról, hanem szociális gondokról. A szegénység mindennek az oka. Egyébként éppen a szentkirályi romák ismerték el, közülük több mint nyolcvanan írták alá azt a dokumentumot, amelyben kijelentik, hogy a faluban nincs semmilyen interetnikus konfliktus. Ők most azért nem akartak részt venni a tüntetésen, hogy ne kavarják fel a vizet” – mondta a tüntetés végén Jóni Géza, a Hargita megyei Roma Párt elnöke. Csíkszentkirályon egyébként lapunk is felkeresett néhány roma családot, ők pedig azt mondták, azért nem mentek el tüntetni, mert már kibékültek a helybéliekkel, nincs értelme szítani a parazsat.

Kelemen: Provokáció ez a tüntetés
Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke provokációnak nevezte a Romani Criss által Csíkszeredában szervezett demonstrációt. A szövetség államfőjelöltje azzal kapcsolatosan is állást foglalt, hogy hasonló ügyekben miért nem szerencsés, ha a magyar közösség is megosztottá válik.

„Fölöslegesnek tartom, hogy különböző szervezetek más településekről 50-60 embert hozzanak Csíkszeredába egy demonstrációra. Ráadásul ezek a szervezetek semmivel nem járultak hozzá, hogy a csíki településeken kialakuljanak a békés együttélés feltételei. Azokból az európai forrásokból, amelyeket ezek a szervezetek különböző programokra kaptak, a Hargita és Kovászna megyei roma közösségek semmit sem láttak. Ez a tüntetés egyszerűen provokáció, az olyan feliratokkal, mint amiket tegnap láthattunk Csíkszeredában, nem lehet megoldani semmit. („Az etnikai tisztogatás az első lépés a területi autonómiához?”) Tüntessenek Bukarestben a kormány épülete előtt, és vegyék rá a saját etnikumukhoz tartozó közösségeket a normakövető magatartásra, mert csíkban a székely ember törvénytisztelő ember” – mondta Kelemen.

A csíki településeken kirobbant cigányprobléma megosztotta a magyar közösséget is. Elsősorban a média és a helyi közigazgatási tisztségviselők között alakult ki konfliktushangulat és nyilatkozatháború. Ezzel kapcsolatban Kelemen Hunor lapunk kérdésére azt mondta, „a politikusoknak nem érdemes hadakozniuk a médiával. Természetesen semmilyen körülmények között nem lehet elfogadni azt sem, hogy valaki a nyilvánosság előtt egyetlen embert is állatnak nevezzen, de ismétlem, ebben az ügyben nem szabadott volna kialakulnia a sajtó és a politikusok közti konfliktusnak, ráadásul olyan ügy kapcsán, mely mindkét fél számára probléma” – mondta az RMDSZ államfőjelöltje.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.